Віктор Сироватський

На сторінці використано інформацію та фрагменти текстів Ігоря Касьяненко/creativpodiya.com, guitarmaster.org.ua, poezia.org, а також надані Віктором Сироватським.
Віктор Олексійович Сироватський народився в 1960 році в місті Суми.
Тут же закінчив політехнічний інститут і чимало років пропрацював інженером на заводі.

Віктор – лауреат (в авторській номінації) фестивалів в Сумах, Ялті, Курську ( «Соловьиная трель»), і безліч разів в складі ансамблю театру «La Chanson» (Суми). Почесний гість, ведучий майстерень, член журі багатьох фестивалів авторської пісні.

Автор понад 100 пісень на свої вірші, а також на вірші Максиміліана Волошина, Марини Цвєтаєвої, Осипа Мандельштама, Олега Чухонцева, Олександра Кушнера, Бориса Слуцького та інших. Автор двох поетичних збірок («Домик у моря» 2004 рік, «У реки» 2017 рік), а також публікацій в київському журналі «Радуга», альманасі «Трапеция», періодиці. Записав чотири авторських аудіоальбоми. Автор програми «Крилья» (варіації на теми Сент-Екзюпері), програм на вірші Максиміліана Волошина, Марини Цвєтаєвої. Особливе місце в творчості Віктора зайняли переклади поетичної пісні світу з різних мов на російську і українську, в тому числі пісень чеського автора-виконавця Яромира Ногавиці, франкомовних авторів-виконавців Жака Бреля і Жоржа Брассанса та інших. Ці переклади становлять важливу частину репертуару театру «La Chanson».

На одному з фестивалів авторської пісні Віктор познайомився з харківським гітарним майстром Володимиром Олейниченко. Гітара потребувала ремонту, і він відправився до Харкова. Потрапивши в майстерню, Віктор зрозумів, що хоче займатися цим ремеслом, і тут же напросився в учні. Пізніше, він пішов з заводу і вже багато років займається музичними інструментами, причому не тільки гітарами. Але «з нуля» робить тільки гітари, як сам каже – краще їх відчуває. Ремонтує і реставрує різні інструменти –скрипки, віолончелі, домри, балалайки, мандоліни, кобзи, бандури. Але найбільш любить будувати нові гітари.
У Віктора ремонтують і відновлюють свої гітари Володимир Завгородній, Ігор Жук, Володимир Новіков, Руслана Туріянська, Сергій Городничий та інші.
«Гітара завжди була зі мною, – розповідає Віктор. – до такої міри зі мною, що стала в якомусь сенсі мною, або навпаки – коротше, я став гітарних справ майстром. А це вже від батька, людини з золотими руками і серцем. А пісні ... Їх не перекажеш. Це мій душевний досвід, мої відкриття в житті, іноді – мої здивування. Світ не перестає дивувати. Це завжди про життя і смерть, про любов і нелюбов, про красу і ніжність, про шляхи. Я не готовий скласти портрет свого слухача. Це різні люди, відкриті слову і пісні, небайдужі, живі. На щастя, у мене є слухачі, і цьому я не перестаю дивуватися, і за це дякую небо».

На сторінці використано відео з youtube-каналів: театр LA CHANSON, Виктор Сыроватский
Фото: Тетяна Шубзда та зі сторінки Віктора Сироватського в Facebook
Виктор Сыроватский
Виктор Сыроватский
Виктор Сыроватский
«Я буквально з пелюшок дихав повітрям хрущовської «відлиги» і веселої робочої комуналки. –розповідає про себе Віктор Олексійович. – Спогад дитинства: фільм «Вертикаль» з Висоцьким, сусід з магнітофоном і «Пісня про друга» по двадцять разів за день. Перші проби римування – в чотирнадцять, коли «втюрився» в однокласницю. Час був хіповий. Друзі багатші мали магнітофони, і після уроків –«Бітлз», «Пінк Флойд», Саймон і Гарфункел ... У студентські роки я був уже таким собі «крутим» рокером і грав в ансамблі на електрогітарі. Музику писали самі. І тут в руки мені потрапила гнучка така пластиночка, а на ній – «Снег» Олександра Городницького і «Возвращение» Євгена Клячкина. Я був вражений. На цьому закінчилася моя кар'єра рок-музиканта. Я став таємно від усіх складати пісні.
Усвідомлення поезії як повітря прийшло набагато пізніше ... Я закінчив політех, одружився, пішов працювати інженером у ВНДІ, відслужив в армії, повернувся і влаштувався на завод – все як у всіх в той час ... Пісні свої співав тільки дружині і одному близькому другу. Саме він і розповів про мене в бібліотеці, і одного разу мене запросили виступити в «Клубі цікавих зустрічей». Був 1987 рік. Так сталося, що на цій зустрічі були практично всі ті люди, хто займався піснею в Сумах. Я отримав запрошення на перший фестиваль авторської пісні, де став лауреатом як автор. Потім був Гран-прі обласного фестивалю, і завирувало творче життя, з усіма злетами і падіннями

Одного разу, після виступу в театрі юного глядача, за лаштунками до мене підійшов Юрій Лорес і запросив на заняття до його експериментальної творчої лабораторії авторської пісні на курсах підвищення кваліфікації працівників культури в Києві. Я поїхав до Києва, і це навчання стало ключовим поворотом в моїй творчій долі, за що я завжди дякую Юрію. Були (і є!) і інші вчителі, вони ж друзі – Ігор Жук, Володимир Каденко, Володимир Васильєв, Валерій Марченко, Володимир Завгородній. Без їхньої творчості я себе не мислю.

Зі спілкування з Лоресом я виніс ідею театру пісні. Багато міркував про це, і в 1998 році ці фантазії чудово втілилися. З'явився театр поетичної пісні «La Chanson», художнім керівником якого я живу вже понад 20 років. Всі ці роки я не припиняю авторську роботу – пишу вірші, пісні, виступаю з концертами. Мої друзі по театру допомагають мені в цьому. Тут треба підкреслити, що в репертуарі театру «La Chanson» взагалі велика частка авторського матеріалу, всі артисти театру є авторами-виконавцями. І себе я завжди відчував саме автором».

Поет Ігор Касьяненко розповідає про Віктора Олексійовича: «У Сироватського – свій світ. Крихкий і одночасно – міцний і захищений. Масштабний – і все ж прописаний з граничною повагою і увагою до деталей. Щільно заповнений людьми, подіями і відносинами. У ньому багато пригод, перемог і розчарувань. І природа, звичайно. Загалом – справжній світ ... Його цікаво слухати. Як книжку пригодницьку в дитинстві цікаво читати. Зазвичай ми на виступах поетів задираємо очі до неба і намагаємося здійнятися душею, що чудово, але не цілком природно для живої, земної людини. А тут як раз багато земного, впізнаваного і при цьому так «апетитно сервірованого» автором, що здавалося –бачиш це так вперше».

Володимир Пучков, поет і журналіст з Миколаєва пише про Віктора Сироватського: «Сумчанин Віктор Сироватський – поет. Він перебуває поетом і тоді, коли бере в руки гітару, надаючи нове прочитання і нове життя чужому тексту, ділячись пробудженою поезією зі слухачами. Він і тоді поет, коли шукає втілення в слові власним душевним вібраціям, намагається висловити те, що інакше, ніж віршами, не висловити ніяк. Я давно знайомий з його текстами і піснями, віддаю належне його абсолютній відданості своєму бардівському покликанню, просуванню – разом з командою друзів-однодумців –поезії «в люди».
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.