Всеукраїнський фестиваль-конкурс авторської пісні та співаної поезії
«Оберіг»

Про фестиваль
Фестиваль «Оберіг» народився у Луцьку далекого 1988 року, і, як пригадував один із його творців, покійний уже Олексій Левченко, сталося це спонтанно. «1988 року ми з журналістом волинської молодіжної газети Василем Вороном успішно провели фестиваль «Рок-культура-88», у статусі гостей приїхало всього 13 співаків, серед яких: популярні згодом Василь Жданкін, Олександр Смик, Кость Москалець, Андрій Панчишин та інші. Я був вражений, я ніколи не чекав, що людина всього-на-всього з гітарою зможе так підняти зал на ноги і що глядачі довго аплодуватимуть на біс. Хоча відіграла свою роль і тематика виступів: хлопці виконували пісні або напівзабороненого, або й забороненого на той час змісту».

Назву — «Оберіг» — дав фестивалю Олег Покальчук, згадував Олексій Левченко.
Організатором фестивалів був молодіжний центр «Волинь». Першими ініціаторами були: Василь Ворон, Олексій Левченко, Ігор Криса, Олег Покальчук. Перший фестиваль «Оберіг» зібрав 30 учасників, другий — близько ста. На Всеукраїнський фестиваль «Оберіг-91» записалося майже двісті учасників, тому дирекція фестивалю проводила відбір претендентів з попереднім прослуховуванням їх пісень.

Василь Ворон — ветеран журналістики, магіcтр державного управління, на час заснування фестивалю працював редактором відділу обласної молодіжної газети, творив на Волинському радіо інформаційно-музичну програму «Студія-3»— писав про початок фестивального руху на Волині: «Неймовірне багатство спонукало творити україномовний фестиваль авторської пісні і співаної поезії поза сферою впливу «КСП»; фестиваль без підключення, обмеження віку, цензури, поділу на аматорів і професіоналів, попереднього відбору не викликав заперечень з боку секретаря обкому комсомолу , який очолив оргкомітет. «Фестиваль «Оберіг 89» став першою ластівкою не лише для одного жанру. Адже наступні події, зокрема і фестиваль «Червона рута 89», який відбувся у Чернівцях у вересні того ж року, показали, що українській співаній поезії випало очолити бурхливі процеси в сучасній український пісні і на той період стати її обличчям»

Переживши справжній ажіотаж, який упроводжував кожен «Оберіг», фестиваль канув у Лету на довгих 16 років. І ось в 2017 році його знову провели у Луцьку, зібравши понад 50 учасників. Як виявилося, суспільство знову потребує «співаної поезії та авторської пісні» (це концепція першого «Оберегу»).
Письменник і науковець Ігор Павлюк, який був головою журі на фестивалі, каже: «Дух «Оберегу» збережено, і це дуже радісно. Фестиваль знову був покликаний до життя не тільки його організаторами, бо це фактично кілька людей. Суспільство його потребує знову. Як у кінці 80-х років минулого століття потребувало саме такого творчого сплеску пісні з громадянською позицією, так почало потребувати і тепер, коли виборона незалежність – у небезпеці. Птахи є співочі, а є птахи хижі. Одні утверджують себе співом, інші – кров'ю. Крилата фраза – «Музи мовчать, коли говорять гармати». Але настає час, коли мусять і хочуть говорити музи.
Варто зауважити, що «Оберіг» – це благодійний захід. Зібрані на концертах гроші, спрямують на потреби військових частин, які розташовані на території Волинської області.
Фестиваль «Оберіг» був відроджений 2017 року з ініціативи фракції ВО «Свобода» у Волинській обласній раді та персонально депутата обласної ради Сергія Сівака. Організаторами оновленого фестивалю «Оберіг» є Волинська обласна рада, управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації, Обласний науково-методичний центр культури, департамент культури Луцької міської ради, Волинська обласна філармонія, Волинська регіональна дирекція національно-суспільної телерадіокомпанії України, Мистецьке об'єднання «Куля» (м. Луцьк), Інститут культурної антропології Національної академії наук України.
Головним завдання фестивалю є відродження традиції фестивалів авторської пісні, співаної поезії 1989-2001 років; презентація музичної спадщини минулих віків і сучасних визвольних змагань українського народу. За результатами фестивалю виходить компакт-диск із концертними та студійними творами лауреатів, готуються до ефіру телерепортажі та радіопрограми про перебіг фестивалю

У 2019 році ІІІ відновлений фестиваль «Оберіг» пройшов 7-9 листопада у Палаці культури міста Луцька. Журі фестивалю очолили відомі письменники, громадські діячі брати Дмитро та Віталій Капранови. У складі також були Едуард Драч, Сергій Лазо, Володимир Смотритель, Юрій Поліщук та Ігор Баранюк.
У 2020 та 2021 роках проведення фестивалю було відмінено.
Місце проведення
Палац культури міста Луцьк
вул. Богдана Хмельницького, 1
Луцьк, Волинська область, Україна
Організатори
На сторінці використана інформація та фрагменти текстів з: nmck-volyn.com.ua, voladm.gov.ua, day.kyiv.ua, uk.wikipedia.org, volyn24.com
Дати проведення
Попередні дати проведення в 2022 році - 4-6 листопада
Контакти
Фото з: volyn24.com, nmck-volyn.com.ua
Сергій Сівак +38 095 505 23 59
- Волинська обласна рада
- Управління культури, з питань релігій та національностей Волинської обласної державної адміністрації
- Обласний науково-методичний центр культури
- Департамент культури Луцької міської ради
- Волинська обласна філармонія
- Волинська регіональна дирекція національно-суспільної телерадіокомпанії України
- Мистецьке об’єднання «Куля»
- Інститут культурної антропології Національної академії наук України
подання заявок на участь: Пшибельська Клавдія Володимирівна +38 066 167 01 93,
Баранюк Ігор Іванович
+38 096 516 24 72
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.
Для перегляду місця на мапі натисніть на координати