Міжнародний фестиваль авторської пісні та поезії
«Байда»

Про фестиваль
Фестиваль авторської пісні «Байда» – один з найстаріших і найавторитетніших фестивалів. Тридцять сім щорічних пісенних форумів без єдиного пропуску –таким рекордом не може похвалитися жоден фестиваль на теренах колишнього СРСР.

Назву фестивалю дав острів Байда, де 4-5 липня 1983 року, на базі відпочинку заводу «Запоріжсталь» і відбувся перший фестиваль (тоді це називалося зльотом). Його організатором став Запорізький міський клуб авторської пісні на чолі з молодим вченим, а нині відомим політиком Олександрою Кужель (свого часу Олександра була обрана співголовою ради голів КСП Радянського Союзу).
Власне, на фестиваль нікого не запрошували, просто Олександра покликала гостей ... на свій день народження і зібрала їх на острові Байда.

«Влада всіляко заважала його проведенню, і організатори того, першого, зльоту придумали хитрість, – каже Ксенія Калиниченко, що стала одним із співорганізаторів фестивалю в наступні роки, – вони відправили авторам, яких хотіли бачити на фестивалі, запрошення не на авторську тусовку, а на ювілей Олександри Кужель ... Кадебешники дивувалися: хто така ця Кужель, що до неї на ювілей з'їжджаються з найвіддаленіших точок СРСР? А щоб вже точно позбутися нежданих гостей, провели все на острові Байда, куди добратися можна тільки на човні або вплав. Свято пройшло чудово, були тільки свої. І з тих пір фестиваль наш став називатися «Байда» та проводиться досі».

Насправді витоки фестивалю йдуть ще в 70-і роки минулого століття. Тоді на базі заводу «Іскра» існував туристичний клуб «Ельфи», який очолював Віктор Грохольський, людина величезного ентузіазму і виняткових організаторських здібностей. Саме Віктор Йосипович організував в 1977 році в Запоріжжі під «прапором» комсомолу перший міський конкурс авторів і виконавців. А вже в листопаді 1978 року відбувся перший фестиваль самодіяльної пісні, який проіснував кілька років. Саме Віктор Грохольський – його методи організації –стали прикладом для Запорізького КСП Запоріжжя і його керівника Олександри Кужель.
Лауреатами першого фестивалю стали люди, яких сьогодні вважають класиками жанру. Це – Володимир Васильєв, Любов Захарченко та Геннадій Жуков – один з засновників бард-року. Всі вони отримали путівку в творче життя саме на «Байді».

Фестиваль став традиційним і проводився за підтримки Міського комітету комсомолу (Олександр Бережний, Володимир Березовський, Віктор Калінін). А далі почалася Перебудова, багато що змінилося і в запорізькому бардівському русі.
У 1986 році був заснований Клуб пісенної поезії «Парус», його очолив Сергій Кучма. У період з 1986 по 1989 естафету проведення фестивалю підхопив саме цей клуб. Традиція «днів народження» збереглася: Сергій Кучма переніс фестиваль на серпень, свій день народження.
У 1990-1991 рр. фестиваль організовував запорізький філіал Київського Театру-студії «Академія» (керівник Микола Алексеєв).

Згодом фестиваль «Байда» – в силу різних причин – відокремився від державних структур. І коли почалася Перебудова, фестиваль став проводитися виключно за рахунок коштів і силами приватних осіб (Ігор Морозов, Олександр Бєлан, Дмитро Долгов, Сергій Кучма). За своєю ініціативою фестивалю допомагали в різні періоди міські благодійні фонди та окремі чиновники.

За ці роки на фестивалі сформувалися багаті творчі традиції.
У фестивалі в різний час брали участь найвідоміші представники жанру авторської пісні – Володимир Каденко, Ігор Жук, Борис Бурда, Юрій Лорес, Олексій Іващенко і Георгій Васильєв, Віктор Берковський, Юрій Кукін, Семен Кац, Григорій Дікштейн і багато інших.
Фестиваль «Байда», як могутній корінь, дав свої численні і різноманітні сходи: від скромних посиденьок в дружньому колі простих любителів гітарної пісні до різноманітних клубних форм роботи (зльоти, фестивалі, творчі зустрічі), від навчальних структур (студія, гурток) до професійної діяльності (театр поетичної пісні).

Але все ж, головною особливістю фестивалю був і залишається його демократизм.
«Конкурсний відбір, – згадує керівник запорізького Театру поетичної пісні Олена Алексеєва, – був завжди демократичним. Могли вийти на сцену і справжні зірки жанру, і зовсім молоді хлопці. Це робилося для того, щоб людей не відштовхувати, а залучати до авторської пісні. У період, коли фестивалем займався Діма Долгов, нині киянин, відбулося три фестивалі, як ми говоримо, з заходом на місто – з великими сценами на площах. В одному з таких концертів брав участь і Віктор Семенович Берковський. Тоді на площі Фестивальній був такий вияв народної любові до легендарного земляка, який і не снився багатьом естрадним зіркам!».

Фестиваль міняв місце проведення (о. Байда, о. Хортиця, Великий Луг). Бував то масштабним, то камерним, в залежності від концепції організаторів. Але в одному фестиваль досі був той самий – він проходив регулярно всі 30 років!

У 2017 році вперше для проведення «Байди» об'єдналися всі бардівські структури міста, а заключні концерти фестивалю тепер проводяться в великій залі запорізького Палацу культури «Титан».
У 2018 році на базі ПК «Титан» був створений Запорізький Центр авторської пісні, який успішно провів 35-й ювілейний фестиваль – без жодного спонсора.

38-й фестиваль «Байда» пройшов 3-5 вересня 2021 року. В умовах карантину концерт-відкриття проходив у вуличному форматі біля меморіальної дошки Віктору Берковському на проспекті Металургів у Запоріжжі, а його основна частина – на вже традиційному місці – острові Хортиця.
Організатори
Запорізький центр авторської пісні,
Театр поетичної пісні під керівництвом Олени Алексеєвої
Дати проведення
Попередні дати проведення в 2022 році – 2-4 вересня
Контакти
Фестиваль проходить у форматі наметового містечка.
В останні роки місце проведення фестивалю – туристичний пляж в Національному заповіднику «Хортиця» в руслі Старого Дніпра, в 500 м від острова Байда.
Національний заповідник «Хортиця» – це унікальний пам'ятник природи, культури та історії запорізького козацтва. Хортиця – найбільший острів не тільки на Дніпрі, а й на всіх річках Європи, довжиною 12 км, шириною 2.5 км. Тут понад тисячу видів рослин, стільки ж видів комах, дві сотні видів птахів, два десятка видів ссавців. Сьогодні Національний заповідник «Хортиця» – потужний туристичний центр запорізького краю. Одне з найвідоміших і популярних місць відпочинку на острові Хортиця – туристичний пляж – розташований під скелями між профілакторієм Запоріжсталі і балкою Генералкою.
Пляж має довжину 900 метрів, з усіх боків він обмежений високими гранітними скелями. На пляжі росте безліч дерев, що дають тінь у спекотні літні дні. На території пляжу розташовані кілька джерел, що дають прохолодну воду, так необхідну на літній відпочинок, не відходячи від пляжу. Пляж «відгороджений» від решти острова високими скелями і повністю піщаний.
Місце проведення
Туристичний пляж о. Хортиця
м. Запоріжжя, Україна
+38 095 045-71-86, +38 067 906-09-63, +38 095 542 39 43
Показати Програму фестивалю в 2021 році
фестиваль нота 2021
Натисніть на картинку, щоб збільшити
Стисло про плани на Фестиваль "Байда" в 2021 році: 03.09.2021р. о 18.00 концерт.
А після, за бажанням переміщуємось на о.Хортиця, турпляж. Формат - зустріч друзів.
На сторінці використана інформація, надана Оленою Алексеєвою, а також використано фрагменти текстів Світлани Третяк/VERGE, Анни Чуприни/МИГ, Олега Локтєва/ lifestyle.segodnya.ua
Фото: Ігор Воронін, Алла Титаренко, Олег Чистяков, Яна Коваль, Mihail Troepolsky, facebook.com/fest.BAYDA, suspilne.media, hortica.zp.ua
Відео: Youtube-канал Жана Селезенєва
Для перегляду місця на мапі натисніть на координати
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.