Фестиваль авторської пісні
«Зимовий Есхар»

Про фестиваль
13 січня 1995 року в Палаці культури селища Есхар відбувся 1-й фестиваль авторської пісні «Зимовий Есхар» як результат творчої зустрічі в жовтні 1994 року на Міжнародному Фестивалі «Есхар» любителів цього жанру з Есхару і хлопців з Курська (КСП «Здравствуй»).

Уже в листопаді домовилися про спільну зустріч Старого Нового року. Вийшла цікава зустріч представників КСП міст Курськ, Харків і Ахтирка. Результат експерименту так сподобався всім учасникам і глядачам, що було вирішено його повторити. 14 - 15 січня 1996 року відбувся другий і тепер уже щорічний фестиваль «Зимовий Есхар».
Географія учасників розширилася, додалася Москва в особі С. Бачинського. Перші два фестивалі проходили за участю театру авторської пісні під керівництвом Наталії Афанасьєвої.

Метою проведення фестивалю було прагнення познайомити місцевих жителів з жанром авторської пісні. Незважаючи на те, що з 1976 року поряд з селищем Есхар щоосені проходив міжнародний Фестиваль авторської пісні з аналогічною назвою, місцеві жителі були мало обізнані як про фестиваль, таки і про сам жанр авторської пісні.

Родзинкою 3-го фестивалю, який розпочався 11 січня 1997 року, стали гості з С.-Петербурга Андрій Кучумів і Сергій Каплан, чиї пісні широко відомі по всьому колишньому СРСР. Власне Сергій Каплан і подарував організаторам фестивалю назву «Зимовий Есхар». Він підписав свою касету: «Майбутньому «Зимовому Есхару».

На четвертий фестиваль 1997 року починають приїжджати вже цілими клубами (клуб туристичної пісні «Дворняга», КСП «Ірбіс» м. Харків), а географія учасників розширюється від Калінінграда до Хайфи.
У 1998 році через проблеми з опаленням у Палаці культури п. Есхар, фестиваль тимчасово переїжджає в Центр культури дивізії Національної гвардії в с. Клугино-Башкирівка. 1998 рік був особливо багатий дуетами: О. Литвиненко - Ю. Кисельов (м.Харків); Н. Адаменко (м. Харків) - А. Кучумів (м. С.-Петербург); Р. Мотузок - Е. Гриднев (п. Есхар); Ю. Варжеїнов - В. Белевцов (м.Чугуїв); Ольга і Андрій Бєлугіни (Людиново Калузької області).
У 1999 році фестиваль повертається на Есхар. Цей рік запам'ятався виступом ансамблю з Курська «Бідні родичі», які стали в цьому ж році даним складом лауреатами фестивалю пам'яті В. Грушина (Самара). У програмі фестивалю з'являється гостьовий концерт, що проходить в РПК м. Чугуєва. Коло друзів «Зимового Есхара» розширюється. З Саратова, розширивши географію фестивалю на схід, приїхав Шухрат Хусаїнов, лауреат Грушинського фестивалю 1997 року. У 2000 році приїхав з м. Луганська Антон Ворожейкін, а з Одеси - Віктор Байрак, який на Есхарі познайомився зі своєю майбутньою дружиною Наталією Колесніченко з Воронежа.
Фестиваль 2002 року, що проходив в Чугуївському Будинку Офіцерів, приніс нові знайомства: керівник дитячого КАП «Вега» м. Воронеж, Ю. Козирєв. З 2004 року клуб «Вега» став на кілька років постійним постачальником юних талантів в конкурсні концерти.
З 2003 року, коли давній друг фестивалю І. Артеменко стала директором ЦТКЕУМ - центру туризму, краєзнавства та екскурсій учнівської молоді Чугуївського району, значно покращилися побутові умови проведення фестивалю. Всі учасники стали жити на єдиній базі, з'явилася можливість проводити там же «чайхану».

Найхолодніший, 12-й Фестиваль відбувся в 2006 році. Стояли морози більше 30 градусів. Дзвінки нагадували фронтові зведення:
- пів-Воронежа без електроенергії, поїзди скасовано;
- автобус з Артемівська повернувся з пів-дороги;чекають маршрутку, 2-я спроба;
- Луганський автобус встав в районі Ізюму - очікують, поки розчистять дорогу;
- Вадим Волков, який близько доби добирався з Рівного, на пероні Харкова ламає руку, надано першу допомогу, їде додому;
- з Дніпродзержинська не змогли виїхати і т.д.

До всього іншого, на електростанції Есхара, де працювали організатори у вільний від фестивалю час - серйозна аварія і хто їх них і коли потрапить додому - невідомо. Але фестиваль відбувся! Приїхали найстійкіші. Учасників було мало, але обстановка була тепла і по-домашньому затишна.

15-й і 16-й фестивалі проходили в КЦ «Імідж» без фінансування, на ентузіазмі беззмінних організаторів фестивалю Дмитра Белавіна, Валентини Харитоненко, Сергія Харитоненко і директора КЦ Валерія Белєвцова.
На 17-й Міжнародний фестиваль з'їхалися близько двохсот учасників. На фестиваль приїхали поети, автори і виконавці, любителі співаної поезії з різних міст України і інших країн. З Харкова традиційно - Клуб пісенної поезії імені Юрія Візбора; Клуб туристської пісні Палацу дитячої та юнацької творчості; Клуб туристської пісні «Ірбіс», харків'яни Юрій Чайка та Юлія Сабаранська, кияни КАП «Арсенал», Микола Чернявський, Сергій Хоменко, Тетяна Базилевська і Ольга Артеменко, полтавчани Сергій Зосімов і Олексій Бардін, Вадим Волков з Рівного, ансамбль «Провінція» з Сімферополя (лауреати Грушинського фестивалю), Іван Васильєв з Євпаторії, Олена Пономаренко із Запоріжжя, Олександр Усенков з Єнакієва, КАП «Вега» і «Акорд», Юрій Козирєв і Євгенія Омельченко з Воронежа, Олексій Неживець з Мінська, екс-харків'янин з німецьким паспортом Юрій Пунькін, а також барди і поети з Харкова, Полтави, Рівного, Луганська, Єнакієва, Дніпропетровська, Запоріжжя, Маріуполя, Донецька та ін. В будинку культури селища Есхар відбувся гостьовий концерт, на якому продемонстрували свої таланти лауреати різних фестивалів авторської пісні.
Місце проведення
с. Есхар, м. Чугуїв Чугуївського району
Харківської області, Україна
Дати проведення
В 2021 році проведення фестивалю відмінено
На сторінці використано інформацію, надану Валентиною Харитоненко, а також інформація з facebook.com/events/1727390484159318/
Фото: Валентина Харитоненко, Наталія Соколовська, Денис Колесниченко, Галина Лук'янова,
Сергій Яскін, Обласний організаційно-методичний центр культури і мистецтва
У 2014 році відбувся 20-й ювілейний фестиваль авторської пісні «Зимовий Есхар», на якому зібралися понад сотні учасників. Журі фестивалю очолив відомий бард з Москви Вадим Єгоров. На честь річниці з дня народження Володимира Висоцького в конкурсному концерті окремо виступали і оцінювалися виконавці його пісень. У гостьовому концерті на Есхарі взяли участь автори та виконавці з Харкова, Полтави, Києва, Запоріжжя, Воронежа, Рівне.

У 2016 році у фестивалю в зв'язку з низкою обставин змінився організаторський склад. Цього року організаторами 21-го фестивалю авторської пісні «Зимовий Есхар» стали Чугуївська районна державна адміністрація, Чугуївська районна рада, Клуб пісенної поезії ім. Ю.Візбора (Харків) і громадська організація «Екополітика» (Харків). Концертна частина фестивалю проходила в Будинку культури с. Есхар і в РПК Чугуєва.

22-й фестиваль авторської пісні «Зимовий Есхар» був проведений в 2017 році силами основних організаторів - Дмитра Белавіна, Валентини Харитоненко і Сергія Харитоненко - на базі середньої школи селища Есхар.

Організацію 23-го фестивалю «Зимовий Есхар», як і в 2016 році, взяли на себе Чугуївська районна рада, Клуб пісенної поезії імені Юрія Візбора і Громадська організація «Екополітика» за підтримки Харківської міської ради, Благодійного фонду Дмитра Шенцева і Чугуївської районної державної адміністрації. Фестиваль пройшов 11-13 січня 2019 року.

Проведенне фестивалю в 2020 и 2021 роках було відмінено.
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.