Володимир Васильєв

Унікальний талант Володимира Васильєва розвивався всупереч всім традиційним поняттям в області музики і літератури. Першу пісню він написав у 30 років, коли здавалося, що його потяг в світ авторської пісні пішов далеко і безповоротно. Володимир Васильєв, однак, не звернув на це ніякої уваги і рік за роком продовжував робити свою справу, а саме писати пісні, вірші і прозу. Незабаром з'ясувалося, що серед численних світил на пісенному небосхилі існує ні на кого не схожа блукаюча комета на ім'я Володимир Васильєв.
Бог дав йому все: прекрасний голос, композиторський талант, вміння серйозно і професійно працювати зі словом. Поет, музикант, артист – ось складові таланту Володимира Васильєва, які зробили його одним з найпопулярніших авторів жанру.

Звичайно, ще років 40 тому, в Радянському союзі бардівська пісня була не те що культурою, а скоріше цілої релігією. Потім тренди змінилися: гітарний перебір поступився місцем електронної какофонії, і авторська пісня вирушила в резервацію. Але мода завжди повертається і сьогодні Володимир Васильєв один з рідкісних артистів, який ось уже 37 років підтримує традиційну авторську пісню, без будь-якого натяку на естраду.

Дмитро Биков – письменник, поет, публіцист і літературний критик – розповідає: «Володимир Васильєв – один з найвідоміших і улюблених бардів другого, пост-окуджавського покоління. Це покоління не надто щасливе – біографія більшості переламалася, їм дісталася важка і глуха семідесятницька молодість, а потім крах СРСР з усіма наслідками, що випливають з нього. Васильєву феноменальним чином вдалося сформуватися в тих самих сімдесятих і стати не тільки благородним і людяним, а й життєрадісним, виключно веселим поетом. Виручив його, ймовірно, «південь благословенний», де звичаї м'якше і клімат милосердніший. Васильєв – чудовий поет, яскравий музикант і, як з'ясувалося недавно, сильний прозаїк. Воістину всесвітня популярність «Маршу» не затулила від поціновувачів жанру його розумну, трагічну історіософську лірику, його любовні вірші і пісні з їх дивовижним поєднанням щастя і тривоги, його сатиру, в якій зовсім немає жовчності. Крім Володимира Васильєва та Євгена Лукіна – двох бардів-однолітків, майже ні в чому не схожих, – ніхто з поетів дев'яностих не залишив нам такого гіркого і глибокого літопису розпаду країни і важкого самозбереження серед цього розпаду».

Сам же Володимир Дмитрович про себе розповідає так: «Пісні я став писати досить пізно — в 30 років. Хоча хто знає, що таке рано, що таке пізно. Очевидно, щось визріло в душі. Накопичився якийсь життєвий досвід. А, може бути, відчув, що засидівся біля телевізора. Моє життя до авторської пісні мало чим відрізнялося від життя моїх однолітків: вчився, працював, займався спортом. Але ось одного разу, вперше в житті опинившись в горах в якості туриста-«матрацника», зустрів групу хлопців-альпіністів, які поверталися в табір. Стоянка у нас була спільна, спочатку ми заспівали, що знали, потім — вони. Мій нехитрий репертуар включав в себе якісь естрадні дурниці, дворові шлягери, ще щось душевно-романтичне. Потім заспівали вони…
Те, що я почув, справило на мене сильне враження. По-перше, це була більш висока культура мови, по-друге, інший, більш цікавий спосіб вираження своїх думок. Так я вперше почув пісні Галича, Візбора, Кукіна, Клячкіна. Точніше, деякі з них я чув, але, не знаючи авторів, приписував їх Володимиру Висоцькому. Про Окуджаву в ту пору я знав небагато, але саме його творчість сталв поштовхом до того, що я став писати пісні… Купив пластинку Окуджави. Прослухав і вирішив: «А чим я гірше?». Ідіотська за своєю наївністю думка, чи не так? На щастя, я досить швидко зрозумів, чим же я гірший. Але це нахабство допомогло мені почати.
Потім я дізнався, що в Харкові існує клуб туристської і самодіяльної пісні. Прийшов в нього, познайомився з хлопцями і з цього моменту долучився до більш цікавого інтелектуального життя, за що і вдячний долі».

Дмитро Антонович Сухарєв — поет, перекладач, бард — в передмові до першої книги Володимира Васильєва написав про нього так: «У бардівських колах Володимир Васильєв має міцну репутацію людини, здатного вмить придушити позіхання. Адже кожному приємно, коли є пісні, якы веселять зал ... І все ж, на мій погляд, він істотно цікавіший, коли не комікує. Його смак до трагічного очевидний. Це можна було помітити вже по аудіокасеті «Когда я был щенком». У строкатій суміші речей, включених в неї Васильєвим, однією з кращих була пісня, яку він написав на сумний, навіть похмурий вірш Бориса Слуцького: «Не могу заснуть на левом боку…». Також у збірнику до числа головних удач я б відніс серйозні вірші: «На черно-белом фотоснимке…», «Круглолицые, узкоглазые женщины Севера…», «Лузгой подсолнечных семян…», деякі інші. Можна думати, що в перспективі ця лінія поезії Володимира Васильєва виявиться головною…
Добре, що поет не слідує за власною чуткою, не допрацьовує сформований образ, а шукає себе на більш скрутному, не завжди вдячному шляху. Про те ж говорить широке використання ним верлібру. Ні, шлях Володимира Васильєва в поезії не повторює його ж шлях в бардівській пісні. Швидше, для нового, книжкового, Васильєва дороговказним орієнтиром служить людський і професійний досвід його прекрасних земляків — Бориса Слуцького і Бориса Чичибабіна.
Мені здається, що Володимир Васильєв з повною мірою відповідальності усвідомлює, наскільки дорогий цей спадок і як важливо зберегти, примножити його».
На сторінці використано інформацію та фрагменти текстів з: bardschool.kiev.ua, lit-yaz.ru, infmed.kharkov.ua/PoesiaPPBUkr2.htm
Володимир Дмитрович Васильєв народився (18 вересня 1948 р.) і живе в Харкові.
У 1973 році закінчив Харківський автомобільно-дорожній інститут – інженер-механік, конструктор. Працював завідуючим сектором ВНДІ електротермічного обладнання.

Грає на 6-струнній гітарі. Пісні пише з 1978 року, в тому числі для теaтрa (наприклад, до вистави «Голий король» за п'єсою Є.Швaрцa). Перша пісня «Осінній дощ» написана в 1978 році. З 1983 виступає з сольними концертами.
Лауреат фестивалів в Запоріжжі, Києві (1980 рік, була відзначена пісня «Книжковий бум»), в Ташкенті, Костромі, Казані, Кишиневі (1981 рік, була відзначена пісня «Марш»).
З 1979 року член КСП при харківському Палаці культури залізничників.

Володимир Васильєв – автор пісень і поет, лірик, що володіє істинним смаком до трагічного, смішного. Володимир Дмитрович – автор семи пісенних альбомів, шести поетичних книг і двох книг прози. Пише пісні як на свої вірші, так і на вірші сучасних поетів: Ігоря Караулова, Вадима Дулепова, Михайла Аніщенка, Бориса Рижего, Юрія Цапліна, Миколи Заболоцького. Його вірші і проза друкувалися в журналах «Вокруг света», «Химия и жизнь», «Magazine», «New блин», в сборнике «Наполним музыкой сердца» і в інших виданнях.

До творчості Володимира Васильєва надихнули Булат Окуджава і Володимир Висоцький. Тоді, в 80-тих бути бардом було модно. Надихнувшись їх творчістю, 30-ти річний інженер-конструктор Васильєв написав свої перші вірші і став освоювати гітару. За радянським самовчителем. На роботі своє нове хобі від всіх приховував, так що ніхто і припустити не міг, що він незабаром змінить заводський верстат на сцену.
На сторінці використано відео з youtube-каналів: Архив авторской песни, Dmitry Dolgov, Mikhail Mitkov-Baklanovsky, Viktoriya Slavinska, Hyperionbook
Фото: Vadim Byalyy, Вікторія Славинська, Robinzon.TV
Владимир Васильев
Владимир Васильев
Владимир Васильев
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.