Вадим Гефтер

Вадим Гефтер прийшов в авторську пісню під впливом творчості Олександра Галича, яке залишило відбиток на його стилі, проте у нього є свій індивідуальний, впізнаваний почерк. Автор часто розкриває різні ситуації з абсолютно несподіваного ракурсу, його пісні — дотепні, іронічні — наділені соціальною сатирою і життєвим гумором. Викликає довіру слухачів прониклива лірика, міркування про любов, дружбу, справедливість та інші цінності в житті. Вадим Гефтер — блискучий і чарівний оповідач, його жарти йдуть в народ, там і залишаються. Його пісні люблять, співають (і не тільки в бардівському середовищі).

«Я особисто визначаю його як майстра поліфонії на сцені. При дуже скупих музичних прийомах Вадим Гефтер створює відчуття могутності звуку і мощі слова, яким він володіє. Тобто це свого роду людина-оркестр», — розповідає бард, автор-виконавець Антон Ворожейкін. Сам Вадим Гефтер називає свої пісні реакціями на те, що відбувається в світі і власному житті. Вони частіше публіцистичні, ніж поетичні, і більше нагадують віршовано-музичні колажі, наділені соціальною сатирою і життєвим гумором.
Перша пісня автора була написана про нещасливе кохання ще в 1981 році. З того часу пише про життя, друзів, природу.

«Дивлячись по телевізору на Висоцького, Галича, барди здавалися мені величезними людьми, просто велетнями, — згадує Вадим Гефтер. — Набагато пізніше, побачивши бардів наживо, я був вражений! Це були звичайні люди; вони зазвичай говорили, одягалися в звичайний одяг. Єдине, що відрізняє бардів від інших людей — це гітара і складені ними пісні.
Багато хто намагався придумати термін, який відрізняв би авторську, бардівську пісню від суміжних жанрів — шансону, попси. Найбільш точно і коротко її позначив Окуджава: «Думаюча пісня для думаючих людей». Найважливіше для авторської пісні — поезія, яку не повинна «вбивати» музика. Послухайте Галича, і ви зрозумієте: щоб донести свою думку до глядача, музичні шедеври не обов'язкові ... Бардівська пісня не може збирати стадіони (Висоцький — швидше виняток). Для бардівської пісні важливо, щоб виконавець і слухач були на одній хвилі, а інтонації співака глядач вважав схожими на свої. У тисячному натовпу це неможливо — авторська пісня дуже інтимна.

Авторська пісня сьогодні в стані стагнації. Так, еволюції поки не видно. Але не тому, що нинішні автори стали гірше. Просто заробляти піснею сьогодні, на жаль, неможливо. Барди завжди прямували на естраду, але ж у неї свої закони: потрібно регулярно створювати шлягери, щорічно випускати альбоми, поставивши творчість на конвеєр. А бард — це синонім свободи. Якщо немає натхнення, то видавити з себе щось цікаве дуже складно. Бард зобов'язаний писати так, як він відчуває, незалежно від популярності. У цьому сенсі це серйозний шлях розвитку, пошук свого глядача…

В опозиції до існуючого устрою бардівська пісня стояла лише однією гранню. Людей, які були устрою дійсно чужі і переслідувані, не так багато. Але є багато бажаючих подати себе жертвою режиму. Сьогодні авторська пісня проходить випробування свободою: можна говорити що завгодно, і тобі за це практично нічого не буде. Якщо раніше сам натяк вже був сміливим одкровенням, то сьогодні треба не просто сказати про те, що тебе хвилює, але ще і знайти як сказати.

Але, не дивлячись ні на що, я абсолютно переконаний в довгому житті цього жанру ... Авторська пісня буде жити, поки буде жити людина, що дає бардам теми для творчості .... Сучасний стан авторської пісні не настільки плачевний, як іноді здається. Хоча сталася феноменальна зміна: довгий час барди рвалися з кухонь, з лісів на сцену — і ось тепер, коли вони вирвалися, їм доводиться жити за законами естради. А це значить — робити себе більш доступним споживачеві. Вирвавшись зі свого кола, авторська пісня щось втратила. Відбулася, на мій погляд, втрата поетичної якості. Але натомість — покращення якості музичної. Поліпшення аранжувань та інших прикрас. З'явилися нові імена. Йде плеяда — тобто, ланцюг не обривається ... З пацанів, які співають вечорами на лавочках, стовідсоткові барди ті, хто шукає себе. Нехай спочатку вони навіть співають не значущий репертуар — нічого, адже вони поки чисті аркуші, на яких пишеться їх творче майбутнє. Рано чи пізно їм захочеться чогось більш досконалого — ну, або вони так і залишаться «пацанами на лавочці». Двори, багаття — це такий неформальний інститут, через який проходив кожен бард, і я в тому числі. Так що ганяти їх з лавок не варто. Може, біля вашого будинку росте Окуджава XXI століття?»
На сторінці в икористана інформація та фрагменти текстів з: dikoepole.org, svoyasreda.by, lifestyle.segodnya.ua, dneproblaka.com.ua, 061.ua, minprom.ua, bards.ru
Гефтер Вадим Яковлевич народився 12 березня 1966 року у Донецьку.
Деяку частину життя провів на Далекому Сході, де і здобув вищу освіту в Хабаровському політехнічному інституті. Освоївши професію інженера-будівельника, працював за фахом в місті Оха Сахалінської області.

Автор, виконавець, з юних років член клубу авторської пісні «Алые паруса», лауреат фестивалів «Курский соловей» и «Приморские струны» (м. Владивосток).
У ті ж роки — організатор першого міського фестивалю в ХПІ. Пізніше, повернувшись на батьківщину, залишився вірним колишнім звичкам — в авторському світі Вадим Гефтер відомий не тільки як автор-виконавець, але й своїми досягненнями в розвитку та популяризації жанру авторської пісні, а також допомогою бардам і фестивалям. Він був організатором найбільш масштабних і престижних фестивалів в Україні: «32 мая» (м. Донецьк) та «Редкая птица» (о. Хортиця, м. Запоріжжя), поїздок українських делегацій на Грушинський фестиваль (в 2008-2013 роках).

Володимир Ланцберг розповідав про свої враження від фестивалю «32 мая»: «Приємно ж не тільки те, що відбувається на самому фестивалі, а й те, у що це потім виливається: чи то все це гупає кудись у прірву і ніхто про це нічого не згадує, чи то, навпаки, фестиваль стає для когось початком творчого зростання і популярності. І ось мені здається, що Гефтер стурбований якраз другою частиною того, що відбувається».

Сьогодні Вадим Гефтер — організатор і президент Міжнародного фестивалю авторської пісні «Облака» імені Олександра Галича, голова Всеукраїнського об'єднання діячів авторської пісні України, координатор проектів програми «Культурна столиця» (м. Дніпро), ресторатор і підприємець.
На сторінці в икористано відео з youtube-каналів: Viktoriya Slavinska, Михаил.Хайкин Mykhaylo.khaykyn, ТРК "ЗАКАЗ", Oleg Martynenko, Алла Дубенюк, Мир бардов
Фото: Вікторія Славинська, Наталія Семикіна, Ігор Жук, Галина Лук'янова
Вадим Гефтер
Вадим Гефтер
Вадим Гефтер
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.