Сергій «Яцик» Яцуненко

Цю долю вічного блукача, «супербезхатько», як називав себе сам Яцуненко, визначило для нього, схоже, місце його народження — вагон поїзда (сталося це 31 січня 1956 року). Сам же він своєю малою батьківщиною вважав місто Джанкой і село Зарічне Джанкойського району, де був офіційно прописаний. З Кримом його пов'язували ще дві адреси: бухта Ласпі, де він написав, мабуть, найвідомішу свою пісню «Сторож моря», і Суворовський спуск в Сімферополі.

Блукаючи по різних країнах — Україна, Білорусь, Росія, - живучи по черзі у друзів, вмирати він все-таки повернувся в рідний Крим. Втім, чому «вмирати»? Борючись ці три роки зі страшною невиліковною хворобою — пухлиною мозку, Сергій Григорович продовжував активно виступати на фестивалях, деякі записи його виступів датовані 2011-м і 2012-м роками. А в 2013-му великого «супербезхатька» і «золотошукача» (під «золотом» Яцуненко мав на увазі своїх друзів, а честі називатися його другом був удостоєний далеко не кожен) не стало…

Коли вперше бачиш відеозаписи виступів Яцика, відразу ж вражає його незвичайні зовнішність і голос. Секрет голосу простий: виявляється, Яцуненко в Південному Сибіру займався горловим співом, за способом алтайців і тувинців. А зовнішність! Своєрідної форми борода, що робить її володаря схожим чи то на ельфа, чи то на гнома, чи то ще на якогось симпатичного «лісовичка», а над нею Коли вперше бачиш відеозаписи виступів Яцика, відразу ж вражає його незвичайні зовнішність і голос. Секрет голосу простий: виявляється, Яцуненко в Південній Сибіру займався горловим співом, за способом алтайців і тувинців. А зовнішність! Своєрідної форми борода, що робить її володаря схожим чи то на ельфа, не те на гнома, не те ще на якогось симпатичного «лісовичка», а над нею — дивовижно добрі, променисті очі.

Сергій Яцуненко помер 5 квітня 2013 року. Вже кілька років обговорюється питання про встановлення пам'ятника Яцику в Криму. Ось тільки як би сам Сергій Григорович поставився до факту встановлення йому пам'ятника? Неможливо, ну ніяк неможливо уявити цю людину скам'янілим або збронзованим. Занадто багато в ньому було вільного польоту. Матеріал для пам'ятника Сергію Яцуненко — це не щось відчутне, а крики журавлів і чайок в кримському небі, свист качиних крил над очеретами, шум морських хвиль, шурхіт опалої хвої під ногами подорожуючих по кримських лісах ... І, звичайно ж, стукіт вагонних коліс як нагадування про місце народження поета.
На сторінці використано фрагменти тексту Єгора Подлубняка/c-eho.info
Говорити про Сергія Яцуненко одночасно і легко, і важко.
Легко тому, що його поезія дивно чиста і ясна. Так, деякі пісні, що називається, «на грані фолу», але їх небагато, а от чого не зустрінеш — це модної зараз депресивності і зауми, що видається за «елітарність». У піснях Яцуненко якщо гумор — то добрий, якщо смуток — то світлий. Він жив, немов у польоті, обзаводився друзями і дарував їм радість — в даному випадку радість дотику до талановитої поезії, до пісні, що бере за душу. Рушійною силою була його невгамовна енергія і жадоба спробувати якомога більше в житті. Ось тільки постійним «дахом» він обзаводився на зовсім короткий термін…
А важко тому, що сам Сергій Яцуненко, при всій зрозумілості для всіх творів, був людиною вельми незвичайним. Яцуненко добровільно обрав для себе долю вічного мандрівника. Подібно товаришеві Сухову, він міг би сказати про себе: «... І кидало мене по світу білому ...». Тільки навіть не від Амуру до Туркестану, а від Білорусі і України до Сахаліну. І чим тільки не доводилося в цих мандрах займатися Яцуненко: він був моряком, рибалкою, теслею, конюхом, лісником, рудокопом ... Всі роботи вимагали витривалості і здоров'я. Як він при цьому ще пісні писати встигав?
Сергей Яцуненко
Сергей Яцуненко
Сергей Яцуненко
На сторінці використано відео з youtube-каналів: Starlv2902, Maxim Belyaev, Владимир ЯКУБов, Сергей И
Здравствуй, друг мой, Андрюшка Петрович!
Вот пишу тебе, чтобы похвастать...

Состоялась мечта пилигрима. Нет, не зря я с дорогами спорил.
В юго-западной бухточке Крыма я работаю сторожем моря.
В декабре здесь художница осень пишет зимние акварели...
Я дроздов средь бесстыдниц и сосен обучаю игре на свирели.

Так что друг мой, Андрюшка Петрович,
Не мечтай за Карибы, за Каспий.
Сколько верст от Херсона до Ласпи - посчитай, посчитай.
Пару дней подышать на просторе
К моему изумрудному морю - прилетай, прилетай.

Ты увидишь мечту одиночки, ты узнаешь, как много мне надо.
Это место, где пишутся строчки, это рай, где душа моя рада.
Гонит ветер барашечье стадо, пьют на сейнере волки морские
И хохочет мартын до упаду, а то бакланы, смешные такие.

В юго-западной бухточке Крыма я работаю сторожем моря.
Эта должность несоизмерима, как понятия счастья и горя...
Я сижу на скале, как в дозоре, а дельфины гоняют кефалей.
Я работаю сторожем моря и его до сих пор не украли.

Сергій Яцуненко
Фото на сторінці з відкритих інтернет-ресурсів, авторство не встановлено
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.