Фестиваль авторської пісні
«Осінній Есхар»

Про фестиваль
13-14 листопада 1976 року Харківський міський клуб самодіяльної пісні при Палаці культури Залізничників (ХМКСП) провів перший масштабний фестиваль в місті Харкові. Першими організаторами фестивалю – майбутнього «Есхару» – були учасники секції туристської пісні міського турклубу Євген Душкін, Валерій Гітельман, Микола Усенко, Леонід Толпиго, Валерій Колесніков та інші.
На фестиваль підтримати молодий КСП приїхали ансамблі, автори та виконавці з Москви, Запоріжжя, Дніпропетровська, Одеси. Захоплення піснею у міської молоді вже було достатньо великим, клуб швидко та якісно зростав. Концерти на підприємствах міста Харкова, зустрічі з відомими авторами пісень, поїздки на фестивалі та зльоти КСП по всій країні, набутий досвід організації таких заходів дозволив Клубу взятися за проведення зльоту «на природі».

Партизанська галявина у лісі неподалік від селища Есхар була вже відома туристам як зручне місце для проведення туристичних змагань. Ця галявина стала на довгі роки домівкою зльоту «Есхар», а дату було визначено – другі вихідні жовтня – повернення з колгоспів студентів, які складали основну множину учасників.
Так, в жовтні 1978 року було проведено перший зліт пісні на Есхарі. Зліт КСП «Есхар» став дуже популярним серед КСП Радянського Союзу. На зліт приїздили гості зі всього СРСР: від Архангельська до Одеси, від Вільнюса до Петропавловська-Камчатського.

В 1979 - 1980 роках клубний рух був на піці популярности. На Всесоюзній Раді «Спілки КСП» при створенні графіку проведення зльотів всій країни другі вихідні жовтня було закріплено за Харковом на довгі роки.
В 1981 році «Есхар-81» зібрав понад 5 тисяч учасників з 68 міст країни. Заключний концерт зльоту проходив у великій залі Палацу культури Залізничників. Бажаючих потрапити до зали було так багато, що міста не вистачало і на балконах 2 і 3 поверхів. А масивні дубові двері палацу культури були знесені нетерплячими шанувальниками пісні.

Влада не заохочувала громадських явищ, не організованих «зверху», і вже в 1982 році за три тижні до призначеної дати проведення фестивалю було заборонено «відповідними органами», велику залу Палацу культури Залізничників було закрито на реконструкцію і тільки після початку перебудови в СРСР в 1986 році з'явилася можливість проведення зльоту «Есхар».
«Есхар» 1986 року Харківський міський клуб самодіяльної пісні присвятив своєму 10-річчю.
В 1987 році з ініціативи ХМКСП та Спілки КСП під егідою ЦК ЛКСМУ на Фігуровці (біля міста Чугуїв) було проведено Перший Відкритий Республіканський Фестиваль КСП з дійсно державним масштабом. Крім гостей - шанувальників жанру, кожна з областей України надіслала офіційну делегацію учасників. Дійство завершилося грандіозним заключним концертом з аншлагом в Палаці Спорту в Харкові.
У 1993 році, після від'їзду з Харкова низки багаторічних організаторів фестивалю, до його підготовки та проведення долучилась Харківська міськрада, а організацію творчої програми взяв на себе видатний харківський бард Володимир Васильєв.
З 1994 року в підготовці і проведенні фестивалю велику роль відігравало творче об'єднання «Январь» (президент – Микола Адаменко), і, зокрема, Юрій Чайка, який представляв в оргкомітеті Харківську міськраду і фактично очолював оргкомітет до 2012 року. За ці 18 років в організації фестивалю брали активну участь не тільки ветерани, а й представники більш молодого покоління: М.Вініченко, В.Харитоненко, О.Антілікаторов, В.Белавін, Ю.Уманський, В.Болотов та інші. Кілька десятиліть організацією, яка активно підтримувала фестиваль, була Харківська міська рятувальна служба та її керівники В.Амеріков і Ю.Куліш.

В 1996 році Харківський міський клуб самодіяльної пісні відзначив своє 20-річчя проведенням чергового 15 зльоту «Есхар-96».

2005 року фестиваль змінив терміни проведення – тепер він відбувається у другі вихідні вересня.

У 2012 році оргкомітет фестивалю зазнав змін: захід став проходити під егідою Чугуївської районної державної адміністрації, Чугуївської районної ради, Клубу пісенної поезії ім. Ю. Візбора (президент – М.Босін), громадської організації «Екополітика». Офіційно змінилася й назва, тепер він називається «Осінній Есхар». Основний тягар організації заходу ліг на плечі Юрія Варжеїнова і Валерія Белевцова, а з 2015 року також Євгена Фрідлянда, Оксани Кошелевої, Наталії Соколовської і низки ветеранів фестивалю. Кілька років фестиваль проходив за підтримки Благодійного фонду Дмитра Шенцева.

Фестиваль змінив також і місце проведення. Тепер він проходить на базі відпочинку Харківського політехнічного інституту в урочищі Фігуровка. Сюда зручно діставатися від автостанції, залізничної станції – як пішки, так і на таксі. В розпорядженні поетів і музикантів літня естрада, будиночки. При цьому, справжні туристи можуть поставити для себе звичні для них намети. База дозволяє прийняти близько 2-х тисяч відвідувачів. Звісно, залишається незмінною притаманна фестивалю романтика: сосновій ліс, річка, багаття під зоряним небом та задушевна пісня під гітару.

За минулі 40 років змінилось кілька поколінь учасників «Есхара». Чимало авторів вважають його стартовим майданчиком своєї творчості. Дружба, народжена на Партизанській галявині, об'єднує міста і країни тепер вже всього світу.
Місце проведення
Спортивно-оздоровчий центр
«Політехніка» НТУ «ХПІ» (Фігуровка)
Чугуївський район, Харківська область,
Україна
Дати проведення
Попередні дати проведення в 2022 році – 9-11 вересня
В 2021 році XXXXІ фестиваль авторської пісні «Осінній Есхар» пройшов 10-12 вересня на своєму постійному місці – на базі відпочинку Харківського політехнічного інституту в урочищі Фігуровка.
Організатори
Громадська організація «Екополітика - Мир»
Сайт
Контакти
Координатор - Юрій Чайка +38 097 840-12-67
Розміщення на базі ХПІ Юлія Гарцева +38 096 086-51-59, +38 095 806-32-24
Розміщення на базі ХНУ - Багменко Олексій +38 093 575-16-74
Показати умови проведення в 2021 році
ПОЛОЖЕНИЕ
о проведении всеукраинского 41-го бард-феста «Осенний Эсхар» - 2021г.

1. Общие положения
1.1 Настоящее положение определяет цель, задачи, порядок, место, сроки, условия участия и проведения бард-феста «Осенний Эсхар» - 2021г. (далее - Фестиваль)
1.2 Организатор Фестиваля:
Общественная организация «Экополитика - Мир»
1.3 Фестиваль проводится при поддержке:
Харьковского городского совета;

2. Цель и задачи Фестиваля
2.1 Цель – развитие и популяризация авторской песни и поэзии в Украине
2.2 Задачи:
- выявление и поддержка талантливых бардов и поэтов;
- сохранение и поддержание традиций бардовской песни;
- встреча старых и новых друзей

3. Сроки и место проведения
10-12 сентября 2021г. Харьковская обл.,
Чугуевский р-н, Фигуровка – база НТУ «ХПИ»
12 сентября 2021г. 17-00 – Гала-концерт лауреатов, гостей и мастеров Фестиваля г. Харьков ДС ХПИ - ул. Пушкинская 79/1

4. Программа Фестиваля
10.09.2021г. (пятница):
10.00 - заезд, регистрация, размещение
20.00 - открытие Фестиваля, концерт гостей, жюри и ведущих мастерских. Тема: «Для тех, кто слушает и слышит»
23.00 - «Дискотека 80-х» (танцплощадка)
- костры, гитара по кругу.
11.09. 2021г. суббота
11.00 – 17.00 – работа творческих мастерских (Гостиных и Приемной)
15.00 – концерт для детей (столовая)
11.00 – 18.00, 19.00 - 20.00 – сольные концерты мастеров и гостей
18.00 – 19.00 – конкурсный концерт
20-00 – 23.00 – заключительный концерт, награждение дипломантов и лауреатов
23.00 - 24.00 – Чайхана. Тема «Нам поют, а мы крепчаем!»
00.00 – костры, гитара по кругу.
12.09. 2021г. воскресенье
11.00 – уборка территории, разъезд участников и гостей
17.00 - гала-концерт лауреатов, мастеров и гостей
Фестиваля ДС НТУ ХПИ - ул. Пушкинская 79/1 (Вход - 50грн)

5. Участники Фестиваля
Участие в Фестивале принимает любой желающий, в качестве зрителя или участника концертных программ.

6. Творческая составляющая Фестиваля
6.1 Участники концертных программ - авторы, исполнители, поэты, ансамбли, чье творчество вписывается в понятие авторской песни, как доверительного искреннего общения с помощью музыкально-разговорного интонирования поэтической речи, в результате чего происходит совершенствование участников диалога за счет создания
художественно-истинного высказывания.
6.2 В концерте открытия Фестиваля, а также сольных концертах участвуют авторитетные авторы, исполнители, поэты,
ансамбли, обладающие популярностью в кругах любителей авторской песни и высоким творческим уровнем. Состав выступающих формируется ведущими, в т.ч., по ходу концерта.
6.3 На Фестивале организуется конкурс на звание лауреата или дипломанта, работают творческие мастерские – Гостиные и Приемная, создается жюри
6.4 Задача Гостиных – консультирование авторов,исполнителей, поэтов, желающих получить советы по повышению своего творческого и исполнительского мастерства
6.5 Задача Приемной – прослушивание всех желающих принять участие в конкурсе на фестивале (2 произведения, возможно 3 по просьбе мастеров), составление списка конкурсантов-участников конкурсного концерта. Список необходимо составить и обнародовать не позднее, чем за 30 минут до начала конкурсного концерта.
6.6 В конкурсе на Фестивале принимают участие авторы, исполнители, поэты, ансамбли исключительно согласно списка, составленного Приемной.
6.7 Задача жюри – определить среди участников конкурсного концерта лауреатов Фестиваля. Остальные участники концерта становятся дипломантами. Дипломанты награждаются дипломами Фестиваля. Лауреаты награждаются дипломами и ценными призами.
6.8 Заключительный концерт Фестиваля состоит из двух 75-минутных концертных отделений, формируемых мастерами Гостиных. Участниками заключительного концерта являются сами мастера Гостиных и Приемной, жюри, гости Фестиваля, а также любые участники Фестиваля, кого мастера Гостиных сочтут нужным включить в свою программу в рамках отведенного лимита времени. Программы концертов мастерских необходимо составить и обнародовать не позднее, чем через полчаса после начала конкурсного концерта.
6.9 Желающие участвовать в Чайхане представляют свои предложения её ведущему Юрию Чайке, в течение Фестиваля.
6.10 Гала-концерт в Харькове формируется художественным руководителем Фестиваля по итогам мероприятия с учетом лимита времени, диктуемого условия аренды.
6.11 В числе приглашенных ведущих мастерских, жюри и гостей фестиваля: Галина Лукьянова, Валентин Овсянников, Игорь Щербаков (г.Бахмут); Дмитрий Макляков (г.Белосток Польша), Сергей Рудь, трио «Акварель» (г.Днепр) Вадим Гефтер (г.Донецк); Олег Король (г.Жашков); Анна Киящук, Сергей Кучма, Трио "Неслыханная Прибыль" (г.Запорожье); Алексей Родивилин, Юрий Филипов (г.Каменское) Вячеслав
Бондарьков, Владимир Новиков, Анна Калита, Николай Ютушуй
(г.Киев); Антон Ворожейкин (г.Луганск); Александр Вербицкий (г.Николаев); Ольга Артёменко, Вадим Ланда (г.Одесса); Сергей Кваша, Наталья Тихонова (г.Полтава); Валерий Марченко (Ровно); ансамбль «Ля Шансон», Оксана Галахова, Алла Титаренко (г.Сумы); Михаил Босин, Ирина Гапкалова, Сергей Дорофеев, Виталий Ковальчук, Олег Литвиненко, Ольга Подлесная, Валерий Степанов (г.Харьков). Список уточняется.

7. Регистрация, условия размещения, питания и проезда
7.1 Регистрационный сбор - 100 грн.
С детей до 10 лет орг. сбор не взимается.
7.2 Размещение на базе ХПИ – ответственная Юлия Гарцева
Тел: (096) 086-51-59 (095) 806-32-24
Предоплата за жилье - карточка Приватбанка
5168 7427 1609 4168
(бронируется койко-место за сутки проживания).
а) 2-х, 3-х, 4-х местные домики и комнаты в корпусах без
постели – 150 грн. в сутки с человека. Бельё – 20грн
б) Котеджи 2-х комнатные по 2 человека (постель, душ,
туалет)- 250 грн. в сутки с человека.
в) Полулюксы 2-х местные в корпусе (постель, душ, туалет)
- 300 грн. в сутки с человека.
г) Люксы 2-х комнатные на 2-х человек (постель, душ,
туалет, телевизор) - 400 грн. в сутки с человека.
д) Участник (с размещением в палатке или без размещения)
- 50грн. в сутки
е) Стоянка авто на территории базы - 20 грн в сутки
ж) Разведение костров не возбранется при условии
соблюдения правил безопасности
7.3 Размещение на базе ХНУ им. Каразина (10 мин. ходьбы до
Фестиваля) - ответственный Багменко Алексей (093) 575 16 74
а) 2-х, 3-х, местные домики - 72 грн. в сутки. Постель –
30грн.
б) Плата за установку палатки - 50грн в сутки
в) Стоянка авто на территории базы - бесплатно
г) Разведение костров - в специально отведенных местах
7.4 Питание. Для всех желающих на базе ХПИ c субботы будет
работать буфет и столовая. Завтрак – 60грн. Обед – 60грн.
Ужин – 60грн. Повар Светлана Викторовна Вербицкая.
Заказ по телефону (095) 665-81-80
7.5 Проезд:
а) Авто по отремонтированному Фигуровскому мосту,
б) Ж/д транспортом: до станции «Чугуев» (15грн)
- расписание электричек:
от ст. Харьков-пасс: 14.09; 19.48 (в пути 1ч 10мин)
от ст. Харьков-Левада: 8.44 (в пути 1ч 17мин)
от ст. Харьков-Лосево: 6:37, 9:10, 11:03(сб, вс), 14:36, 15:47,
17:31, 18:47, 20:55 (время в пути 1ч 05мин)
- Пешком от ж/д вокзала г.Чугуева - 2.5 км
в) Автобусом № 472 Харьков – Чугуев: от автостанции
(метро Индустриальная) до автостанции «Чугуев» (20грн).
Первый рейс в 5-50, интервал движения 10 - 15 мин,
последний рейс в 22-30. - Пешком от автостанции
г.Чугуева – 4 км
г) Такси в Чугуеве:
«Ямщик» тел: (095) 6050560 (097) 084-99-46
«Астра» тел: (050) 643-97-92 (093) 247-9757
От автостанции – 130грн. От ж/д вокзала – 100грн
д) GPS- координаты базы 049047'46,8'' N 036038'51,8'' E

8. Оргкомитет Фестиваля и контакты
8.1 Оргкомитет:
Фридлянд Евгений - директор
Василевский Алексей – зам.директора
Чайка Юрий – художественный руководитель
Михалёва Ирина – оргвопросы
8.2 Контакты:
Размещение на базе ХПИ Юлия Гарцева
(096)086-51-59, (095)806-32-24
Предоплата на базе ХПИ - карточка Приватбанка
5168742716094168
Размещение на базе ХНУ - Багменко Алексей
(093)575-16-74
Координатор - Юрий Чайка (097) 840-12-67
urichlist@gmail.com

Facebook группа: Бард-фест Осенний Эсхар
www.bards.org.ua Барды Украины
www.eshar.bardy.org ЭСХАР – фестиваль авторской песни
На сторінці використано інформацію, надану Юрієм Чайка, а також використано фрагменти тексту з infmed.kharkov.ua та з ekopolitikablog.wordpress.com, eshar.bardy.org
Відео з youtube-каналів: Наталья Соколовская, Сергей Яскин
Фото: Галина Лук'янова, Сергій Біхуненко, Денис Колесніченко, ilchakov.net.ua
Для перегляду місця на мапі натисніть на координати
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.