Інна Труфанова

У «підземний» період життя кумиром Інни Труфанової був Олександр Розенбаум, і вона співала в основному його пісні. Один з прихильників познайомив її з Розенбаумом, коли той був на гастролях в Києві. Вони зустрілися перед концертом і на наступний день в госпіталі для афганців, а потім кілька годин проговорили. Виявляється, Олександр уже давно знав, що є в Києві підземно-знаменита Інна Труфанова, яка чудово виконує його пісні. Вона заспівала для нього «На войне как на войне»… «Після пісні він довго стояв біля вікна мовчки, – каже Інна. – Я вся стиснулася в грудку, думала, зараз буде кінець моєму життю. А він сказав: «Я давно вже не співаю цю пісню на концертах: перестав її відчувати. Але зараз побачив її по-іншому».
В кінці зустрічі Розенбаум запитав: – Чому ти не пишеш своїх пісень? І я тоді відповіла: «Я Вас ненавиджу, Ви мені заважаєте ... тому що про те, що хочу сказати, говорите Ви». Він засміявся тоді, обійняв за плечі: «Ось побачиш, я поїду – і ти напишеш».

Потім було ще кілька зустрічей з Олександром. Він допоміг організувати Інні в Києві та Славутичі два концерти – практично перші її офіційні концерти. З цього моменту Інна Труфанова активно гастролює по Україні. Стає частим гостем на радіо і телебаченні, працює в майстернях і як член журі на різних фестивалях авторської пісні.
З 2001 по 2005 рік вона була керівником авторського проекту «А буде це так ...» в Будинку Актора, в якому брали участь відомі барди і барди-початківці України, ближнього і далекого зарубіжжя.
У 2004 році отримала запрошення працювати на «Радіо Рокс Україна» в якості ведучої авторської програми «Труфанов острів», що висвітлює культурне життя країни.

Сьогодні Інна Труфанова із задоволенням працює з молодими авторами, початківцями на різних фестивальних майстернях і в студії авторської пісні «Труфанов острів».
Інна – автор-виконавець, пише також вірші, казки, есе, малює. Вона відома також і як автор перекладів пісень Олександра Розенбаума українською мовою.
«Ще в далекому 1990-му мене запросили на пісенний конкурс молодих виконавців до Вінниці. – згадує Інна. – А мене тоді знала тільки «Труба». Пройшла перший тур, потім далі. І в підсумку стала переможницею. Приїхала до Києва, а тут мені телефонують з українського радіо. Заспівати запрошують. Я погодилася, звісно.
– Але, у нас співають тільки українською мовою, – повідомили мені по телефону.
– Так, але я виконую тільки російські вірші.
– Перекладіть і ніяких проблем.
Так я самостійно перевела його пісні – «Качки» ( «Утки»), «Розумниця» ( «Умница»), «Хрещатик». Таким чином і з'явився в репертуарі український Розенбаум»
.

Мар'яна Крамар, київський бард, керівник клубу авторської пісні «Дом», розповідає про Інну Труфанову: «Коли я побачила Інну вперше, а було це як в іншому житті – в 93-му році, мені, зеленій студентці вона здалася суворою і жорсткої тіткою, яка бачила якщо не все, то майже все на своєму віку, яка проводила «вільне» життя, повне вуличної романтики. Втім, дивилася я на неї здалеку...
Головний перехід на Хрещатику «Труба», куди в 80-і і 90-і приходили часто як на концерт. Я пам'ятаю, як ми, наївні діти перебудовних років, заворожено дивилися на героїв перехідною життя з гітарами
. Вони цілком заслуговували це. Не тому, що, як тоді здавалося, пробивали устрій, що загнивав, а тому що були чесними, щирими, першими. З охриплими голосами, все знаючи про біди в цьому житті не з чуток, щовечора вони спускалися вниз і співали втомленим, замотаним, але вже скучившим по надії і ковтку свободи людям пісні, які тоді почути в ефірі було неможливо.
Інна була там майже щовечора, і навколо неї завжди були натовпи слухачів. Сидячи на корточках, притулившись спиною до стіни переходу, з повною віддачею вона співала суворі чоловічі пісні Олександра Розенбаума, який тоді ще не підкорив естраду, але підкорив кухні всього Союзу
. Співала так, як не кожен чоловік зможе, так, як ніби вона сама пройшла все те, що в них було. І люди спеціально приїжджали її слухати на Хрещатик.
Знаю, що «перехідне» життя тільки здалеку здається романтикою і насправді там мало хорошого, тим більше для жінки. Але Інна тих років була людиною з палаючою душею, яка була згодна співати де завгодно, лише б співати»
.

Сама Інна розповідає про себе так: «Напевно, це неправильно, але мені неважливо, скільки людей мене слухає ... Я якось непомітно для себе майже відразу йду в пісню з головою ... Мені здається, що пісні пишуться-то спочатку для себе самих, тому що душа вимагає слова. Пишеш, тому що не можеш не писати. Тобі погано і просто дихати нічим до тих пір, поки не висловиш. Пісня – це діалог з душею. Адже навіть самий близький друг не завжди може тебе до кінця зрозуміти, тому що він – не ти, він все одно інший. А чи варто потім показувати це людям чи не варто – окрема тема...

Найголовніший секрет успіху на сцені – треба просто залишатися самим собою. Я недавно подумала, як дивно виходить: в житті ми натягуємо маски, щоб грати свої ролі, а в творчості ми маски (образи, якщо хочете) надягаємо, щоб залишатися самими собою. Коли ми співаємо, ми – справжні, а саме коли ми не лукавимо перед собою, щось відбувається з душами тих, що нас оточують, відкривається таємниця, виникає неймовірна довірливість. У реальному житті цього так мало! ... ».
На сторінці використано інформацію та фрагменти текстів з: bards.name, Мар'яна Крамар/clubdom.org.ua, old.za-za.net
Труфанова Інна Вікторівна народилася 31 березня в старому центрі Києва, на Гончарці.
Її батьки з двома дітьми мешкали в одній кімнаті, в напівпідвалі. «Я пам'ятаю до цих пір, абсолютно особливий запах був в тих будинках, як ніде більше. – згадує Інна. – Хоча ми прожили там лише до моїх шести років. Найяскравіша картина з дитинства: гітара з великим зеленим бантом на стіні. Вона мене просто притягувала. З п'яти років я просила навчити мене на ній грати. Потім сама підібрала на одній струні «Во поле березка стояла». Ще пам'ятаю програвач «Мелодія», улюблені мої платівки Валерія Ободзинського і Миколи Сліченко. Коли нікого не було вдома, я їх ставила, залазила під стіл і плакала, сама не знаю чому. Коли ми переїхали з Гончарки на Багговутівську, платівки загубилися, але ті пісні пам'ятаю і зараз. Тоді ж я в гостях побачила перший раз в житті піаніно, і мене не могли від нього відірвати».

Коли Інна була в третьому класі, вона сама зайшла в музичну студію поруч з будинком. Не знаючи, що робити далі, стояла в величезному холі і плакала від розпачу. Дівчинку побачила завідуюча клубом і взяла її до себе в клас навчати грі на фортепіано. І батьки зрозуміли, що доньці музика необхідна майже як повітря. За 1800 рублів – шалені гроші для тих років, а це був 1975 рік, – вони купили чудовий інструмент: піаніно «Renim». Збулася мрія – Інна стала вчитися музиці. Далі був ансамбль при студії, гра на гітарі, партії бек-вокалу. У той же час, гітарна освіта у неї – «придворна».

Майже все життя Інни Труфанової весь час складається з постійних перемог над собою, постійного зростання, надій, що ледь зародилися і тут же гинуть на тлі невичерпного бажання співати. Після школи вона хотіла поступати в музичне училище імені Глієра, але виявилося, що туди беруть дітей тільки після закінчення музичної школи. Студійна освіта не годилася. І так було всюди. Тому і вдалося мамі умовити дочку вступати до педагогічного, щоб була реальна професія на руках. Інна стала вчитися на педагогічному факультеті в Житомирському педагогічному інституті. В інституті була найсильніша музична кафедра, і Інна більше часу проводила на ній, ніж на парах. Опанувала гру на баяні, домбрі і скрипці. У студентському клубі сама запропонувала завідувати культмасовим сектором, щоб опинитися ближче до сцени. Через хворобу мами Інна повернулася додому та продовжила навчання в Київському педагогічному інституті. Після одного з студентських концертів до Інни підійшов режисер з театрального і запропонував їй допомогти зі вступом до естрадно-циркового училища на вокальне відділення. Цілий рік вони посилено займалися, але її не взяли, пояснивши це наявністю хрипотці в голосі.

Це був такий удар, що Інна цілий рік не могла співати зовсім. Але поступово відтанула завдяки друзям. Хтось із них порадив їй співати в переході. Так у 86-му, коли Інна ще була студенткою педагогічного, вона стала вуличним музикантом. В цьому ж 86-му році Інна стала працювати вчителем початкових класів, а також викладачем музики. Паралельно вечорами співала пісні в знаменитій «Трубі» (підземний перехід на площі Жовтневої Революції, нині Майдан Незалежності), де вперше по-справжньому зрозуміла, що таке успіх і любов глядача. У час, що залишався, відточувала сценічну майстерність на різних ресторанних майданчиках міста — в «Проліску», в «Старому Подолі»
«Виконувати завжди просили дуже багато, — згадує Інна. — і я співала в «Трубі» по п'ять-шість годин щодня. Звичайно ж, дуже вимотує, доводилося буквально «збігати» від публіки. Я манівцями пірнала в метро і проїжджала до наступної зупинки, до площі Льва Толстого. Там теж був підземний перехід з кав'ярнями. Але якось дуже швидко мене вирахували. Потім навіть доводилося розписувати і оголошувати слухачам графік: завтра, наприклад, з 18 до 21 я співаю в «Трубі», а з 21.30 і до 1.00 — на Толстого ... Своїх пісень у мене тоді ще не було, але я хотіла співати. Не могла не співати».

З 1989 року Інна Труфанова почала виступати в Київському Будинку Актора як співавтор і учасник музичних програм, присвячених творчості Володимира Висоцького, Олександра Галича, Олександра Авагяна та інших.
На сторінці використано відео з youtube-каналів: Мир бардов, Александр Труфанов, Алла Дубенюк, Клуб авторской песни Арсенал
Фото: Інна Труфанова, Сергій Руденко.
Инна Труфанова
Инна Труфанова
Инна Труфанова
Бажаєте зв'язатися з нами? Натисніть, щоб створити повідомлення.